imkansızlıklar dahiler yaratır kimin sözüdür bilmem ama ülkemizde tam da olan budur.

Ekonomik koşullar toplumu geçmişte olduğu gibi kendi  işini  kendi üretimini  kendisi  yapmaya mecbur bırakıyor.  İnsanlar  tamirat, tadilatlarını, yiyecek, giyecek ve içeceklerini  artık  kendi imkanlarıyla  evlerinde yapmaya başladılar. Bu  sayede ev içerisinde ortak üretim zinciri oluşmaya başıyor , bu sayede  ekonomik ve sosyal kazanç aile yapısını sağlamlaştırıyor.

Evde  rakı nasıl yapılır

Herkesin ilgisini çeken  bu başlık,  Anadoluda  geleneksel  yöntemlerle uzun zamandır  yapılıyor. Günümüzde  ufak çaplı  tezgahlarla  evlerde kullanılmaya dahi başladı.  Elinizden  biraz  kaynak işi geliyorsa kendi imbiğinizi dahi kendiniz yapabilirsiniz.

İmbik,  basit  usul  yöntemle  ufak bir düdüklüyle   6 mm   6-5 metrelik bir bakır  boru , ufak su kovası  ve  buz kalıplarıyla  yapılabiliyor.   Profesyonel  usulle  bir damıtma istiyorsanız  yazının devamını kaçırmayın derim.

Mayşe hazırlama

Mayşe  damıtma  kovasındaki  şekeli   suydur. Bu şekerli içerik  üzümden elde edilirse suma adını alır  ve anasonla karıştırıp   tekrar damıtıldığında  rakı oluşur. Diğer meyveler ve beyaz şekerden elde edilmiş mayşeden brendiler, arpa ,buğday maltı mayşesinden  viski, patates mayşesinden ise votka elde edilir .

Mayşe   hidrometreyle şeker düzeyi  1080-1090 olacak şekilde içirisine su yada şeker ilave edilerek ayarlanır, 25 derecede oda sıcaklığında belli bir sürede  maya tarafından yenilip alkole dönüşür   mayşeden karbondioksit çıkışı bittiğinde mayalanma  tamamlanmış olur.    Artık elinizde içerisinde ortalama %10 ila %20 arası alkollü içerik vardır. Artık damıtımaya hazırsınız.

Pot ve reflax stil imbikler

Pot stil imbik  kazandan çıkan alkolü buharın  bakır  borulardan gecip soğuk  ortamla karşılaşması ve  allkollü sıvı haline geçmesini sağlar, bol aromalı, ortalama  %40- 60 arasında etil alkol alırsınız.

Reflax stil imbiklerde  esası  kazandan çıkan  alkollü buhar, bakır meşhden süzülerek  belli bir sıcaklıktaki soğuk ortamlakarşılaşır böylelikle  alkolün bir kısmı  kazana tekrar  iner bir kısmı ana soğutma haznesine ulaşır ve çıkan alkolü sıvı ortalama %70 ila %95 alkol içerir.  Son damıtma kaybının alığından dolayı  pot stil olmalıdır.

Son olarak

Yüzeysel  olarak  sizleri bilgilendirdiğim bu konu için çeşitli  kaynaklardan  araştırıp bulabilirsiniz.

Ekonomik ve sağlıklı olsun. 

By Nesin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir